Για να εισέλθετε στο φόρουμ πρέπει να γίνεται μέλη ή αν είστε ήδη να συνδεθείτε!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Φινάλε με τρία ακόμα ελληνικά μετάλλια

Πήγαινε κάτω

Φινάλε με τρία ακόμα ελληνικά μετάλλια Empty Φινάλε με τρία ακόμα ελληνικά μετάλλια

Δημοσίευση από GeorgeGK Σαβ Ιαν 29, 2011 9:46 pm

Φινάλε με τρία ακόμα ελληνικά μετάλλια A1_20
Με τον καλύτερο τρόπο για τα ελληνικά χρώματα, έπεσε στο Κράισττσερτς της Νέας Ζηλανδίας, η αυλαία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου... αθλητών με αναπηρία. Ο Ιωάννης Πρώτος στα 400 μέτρα (κατηγορία T13) και ο Ευστράτιος Νικολαΐδης στη σφαίρα (F20) κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, την ίδια στιγμή που Αθανάσιος Μπαράκας στο μήκος (κατηγορία F11) κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο.

Μάλιστα οι δύο πρώτοι εξασφάλισαν για τη χώρα μας δύο ακόμη προκρίσεις για τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, μετά από τις δύο θέσεις που είχαν κατακτηθεί λόγω των επιδόσεων του Σταθελάκου και της Σταματουλά στη σφαίρα.

Ο απολογισμός των εννέα μεταλλίων στη διοργάνωση συνιστά μέγιστη επιτυχία για τον Ελληνικό Παραολυμπιακό Αθλητισμό, δεδομένης της κατάστασης που επικρατεί στο σύνολο του αθλητικού στερεώματος στη χώρα μας με περικοπές επιχορηγήσεων -λόγω οικονομικής ύφεσης- και άρση κινήτρων.

Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Πεκίνου, Ιωάννης Πρώτος ήταν το φαβορί για την κατάκτηση ενός μεταλλίου και το απέδειξε στον τελικό των 400 μέτρων. Με επίδοση 49.74 βρέθηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητών, διπλασιάζοντας τις διακρίσεις του στο Κράισττσερτς αφού ήταν τρίτος και στα 100 μέτρα της ίδιας κατηγορίας (T13).

Το δεύτερο ασημένιο μετάλλιο για την Ελλάδα στο φινάλε, ήρθε από τον Ευστράτιο Νικολαΐδη. Με βολή στα 13 μέτρα 14 εκατοστά (στη δεύτερη προσπάθεια) κατετάγη 2ος, με τον Σουηδό Ίγκε Τζέφρι να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με 13.75μ., επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ.

Όσον αφορά στον Αθανάσιο Μπαράκα στο μήκος, στο δεύτερο μόλις άλμα είχε επίδοση 5 μέτρα 92 εκατοστά που ήταν αρκετή για να του χαρίσει το χάλκινο μετάλλιο. Πρώτος στο συγκεκριμένο αγώνισμα ήταν ο Κινέζος Ντουάν Λι με 6.25 που σημείωσε στο πρώτο από τα δύο άλματα που πραγματοποίησε συνολικά στον αγώνα.

Στη σφαίρα F20, εκτός του Νικολαΐδη συμμετείχαν και οι Χρήστος Τραπεζανίδης και Αθανάσιος Κυριακού οι οποίοι κατέκτησαν την 5η και 6η θέση αντίστοιχα με 11.70μ και 11.58μ. Στο ακόντιο κατηγορίας F52/53 ο Γιώργος Καραμηνάς (F52) ήταν 5ος με 15.49μ. και ο Γεράσιμος Βρυώνης (F53) 7ος με 16.44μ., ενώ τέλος η Αλεξάνδρα Δήμογλου στον τελικό των 400 μέτρων ήταν άκυρη στην εκκίνηση και δεν κατάφερε να διεκδικήσει μετάλλιο.